Elektronika . . .


To dziedzina nauki i techniki, zajmująca się wykorzystaniem zjawisk, związanych z dającym się sterować ruchem elektronów.

Cały dzisiejszy świat, który nas otacza jest skonstruowany z systemów elektronicznych. Towarzyszą nam w szkole, pracy i w domu. Nie potrafimy już bez nich funkcjonować. Oczywiście ta nowoczesność to również źródło niebezpieczeństw dla naszych pociech. Dając dziecku telefon, tablet czy komputer pozwalamy często na szeroki dostęp do Internetu, a wiadomo z czym to się wiąże.

Może jednak warto zainteresować młodego człowieka co i w jaki sposób się dzieje w tym małym pudełeczku i uświadomić, że ma w ręku rzecz, która jest oknem na cały świat?


To jakie są plusy?

Należy rozwijać w dzieciach kompetencje poznawcze i od najmłodszych lat popularyzować wiedzę techniczną, którą w przyszłości będą mogły wykorzystać dla własnych potrzeb. Sami doskonale wiemy, że każda własnoręczna naprawa sprzętu to zarówno duża oszczędność jak i źródło satysfakcji.


Elektronika to obszar złożonych i skomplikowanych zespołów. Poznanie zasad i reguł, dzięki którym funkcjonują pokazuje ogromną dokładność i staranność. Doskonale wiemy, że to ważne cechy naszych pociech, które należy rozwijać.

Zainteresowanie najmłodszych obszarem elektroniki to doskonały trening logicznego, jak również abstrakcyjnego myślenia. Rozbudzenie ich ciekawości w tym obszarze doskonale wpływa na chęć zgłębienia wiedzy z obszaru matematyki i fizyki, co w przyszłości może zapewnić bardzo dobry zawód.


Podstawy Elektroniki dla młodzieży

Tylko od czego zacząć?


Żyjemy w czasach, w których została stworzona ogromna ilość narzędzi do nauki programowania i elektroniki, dzięki którym od najmłodszych lat możemy oswajać dzieci z tym tematem. Scratch – niegdyś prosty program do nauki programowania za pomocą układania bloczków, dziś uznawany jest za język programowania, a na jego podstawie zbudowano mnóstwo platform edukacyjnych.

Wachlarz narzędzi do nauki na bazie układania kafelków jest ogromny, zarówno, jeśli chodzi o kodowanie sterowania gotowych urządzeń, takich jak roboty z poziomu tabletu (dla najmłodszych), poprzez programowanie mikrokontrolerów i tworzenie aplikacji na androida. Co więcej, wiele z tych platform ma możliwość programowania na kilku stopniach trudności co daje perspektywy na płynne przejście z układania kafelków, do pisania kodu np. w Pythonie.

Wspomniane wyżej narzędzia są wykorzystywane również w wielu kursach i warsztatach z zakresu programowania i elektroniki. Zajęcia dedykowane są osobom początkującym, niezależnie od wieku, a instruktorzy przewodzą po świecie technologii, dostosowując poziom skomplikowania materiału do odbiorcy, skupiając uwagę uczestników na omawianych tematach poprzez połączenie zabawy i nauki.

Zdobywanie umiejętności z zakresu programowania i elektroniki jest niezwykle satysfakcjonujące, a każdy kolejny zrealizowany projekt przynosi dużo radości i otwiera głowę na wiele możliwości wykorzystania nowej wiedzy.

Program kursów w wypadku młodszych uczestników nierzadko wyprzedza materiał szkolny z zakresu matematyki i fizyki, co przekłada się na łatwiejsze przyswojenie wiedzy z tych przedmiotów, gdyż wprowadzane pojęcia, metody liczenia itp., przestają być tylko materiałem potrzebnym do zaliczenia kartkówki, ponieważ uczeń zaczyna uświadamiać sobie odpowiedź na odwiecznie nurtujące pytanie – po co mi to? 🙂


Czy warto się uczyć elektroniki i programowania od małego?


Warto! Podstawowa wiedza z zakresu elektroniki jest przydatna i wymagana podczas kontynuacji nauki każdego przedmiotu zaliczanego do nauk ścisłych. Oczywiście jest bardzo przydatna na co dzień, nawet jeśli stopień zaawansowania nie pozwala na naprawę bądź konstrukcję urządzeń, to pozwala nam choćby podczas zakupów na wybór lepszego sprzętu, bo mamy już wiedzę, jak porównać parametry urządzeń.

W przypadku nauki programowania za pomocą układania kafelków odpowiedź może nie być taka oczywista, bo przecież to kafelki do nauki. I o ile nie ma wątpliwości, że przydają się do edukacji – do zaszczepienia w umysłach początkujących podstawowych mechanizmów i pojęć z zakresu programowania jak pętle i warunki, zmienne itd., o tyle ich użycie w praktyce do stworzenia prawdziwych urządzeń i systemów może się wydać abstrakcją. Na szczęście tak nie jest 🙂 Za pomocą kafelków można stworzyć bardzo zaawansowane i przydatne urządzenia, zwłaszcza jeśli połączymy wiedzę z zakresu elektroniki i programowania.

Dużym walorem takich rozwiązań jest fakt, że nie musimy posiadać wielkiej wiedzy poprzedzonej godzinami praktyki i możemy takie projekty stosunkowo szybko skonstruować. Przykładem takiego zastosowania kafelków może być stworzenie sterowania z poziomu grafiki w komputerze płytki Arduino za pomocą platformy S4A, która pozwala nam zrealizować taki program w kilka minut w języku Scratch.

Warto zatem zainteresować swoje dziecko programowaniem i elektroniką już od najmłodszych lat, aby pokierować jego rozwojem we właściwym kierunku, zainteresować, otworzyć umysł i pozwolić kiełkować niezliczonym innowacyjnym pomysłom 🙂 P.S.


Jeśli chciałbyś/chciałabyś spróbować zainteresować swoją pociechę elektroniką, to może bezpłatne warsztaty byłyby świetną okazją – 23 lutego i 28 lutego 2021 r. prowadzę w Warszawie warsztaty dla najmłodszych, podczas których dzieci zlutują swoją własną podręczną latarkę 🙂
Mam nadzieję, że do zobaczenia!

Bezpłatne warsztaty dla najmłodszych – warsztaty lutowania latarkiKilka słów o autorze:

Mateusz jest studentem Politechniki Warszawskiej. Posiada zainteresowania w wielu dziedzinach, nie tylko elektroniki. Wolny czas lubi spędzać aktywnie, uprawiając sport, jeżdżąc na wycieczki rowerowe. Mateusz ma duże doświadczenie jako opiekun kolonijny, a także nauczyciel programowania. W pracy z dziećmi pomagają mu jego cechy takie jak: pozytywne nastawienie, cierpliwość, zaangażowanie, chęć do pomocy i zainteresowania tematem każdego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *